Przyjaciele wciąż poszukiwani

Od premierowego wydania książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi (Tania Książka) minęło ponad osiem dekad. W tym czasie pozycja ta doczekała się licznych wznowień, a kilkadziesiąt milionów ludzi miało okazję skorzystać z zawartej w niej wiedzy. Dzisiaj Dale Carnegie w różnych zakątkach świata kojarzony jest jako autorytet poszukiwania przyjaciół. Lata mijają, przychodzą kolejne pokolenia, ale potrzeba otaczania się ludźmi pozostaje. Człowiek ze swej natury nie jest bowiem samotnikiem. Nawet jeżeli nie boi się przebywania w pojedynkę przez dłuższy czas, to prędzej czy później, mniej lub bardziej zaczyna tęsknić za innymi. Niestety budowanie relacji międzyludzkich nie zawsze przychodzi mu z łatwością. Przeciwnie, problemy na tym polu mają nawet osoby towarzyskie, na co dzień otaczające się licznym gronem znajomych. Dzięki sugestiom zawartym w książce Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi łatwiej nawiązać oraz utrzymać w pełni satysfakcjonujące związki z innymi.

W życiu prywatnym oraz w pracy

Dale Carnegie prowadzi czytelnika przez gąszcz relacji międzyludzkich. Pokazuje, jak przekonać do siebie innych i zyskać ich zaufanie. Co zrobić, aby dobrze czuli się w towarzystwie danej osoby i chcieli utrzymać znajomość w przyszłości. Wzbudzanie pozytywnych emocji sprawia, że jednostce łatwiej się żyje. Jej życie prywatne, domowe i uczuciowe, wypełniają spokój oraz satysfakcja. Efektywniejsze są także relacje zawodowe. Samotnikom trudno zdobyć silną pozycję w zespole, nie mówiąc już o byciu efektywnym szefem. Zatem jeżeli chciałoby się budować trwałe i satysfakcjonujące związki z innymi warto sięgnąć po książkę Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi.

Książka, do której się wraca

Przywołany powyżej tytuł to jeden z pierwszych tak wartościowych poradników w światowej literaturze. Dale Carnegie przetarł szlak wielu przyszłym autorytetom z różnych dziedzin. Pokazał jak pisać, by czytelnik nie tylko dostrzegł ważne zależności, ale przede wszystkim:

  • zyskał trwałą wiedzę oraz umiejętności, pozwalające na wprowadzenie realnych zmian,
  • orientował się, jak przełożyć teorię na praktyczne zastosowanie,
  • chciał wracać do konkretnego tytułu, tylko w ten sposób zapamięta się przesłanie zawarte w wartościowej książce.

Sam autor podkreśla, by czytać fragmenty, a następnie dać sobie czas na ich przemyślenie. Taka analiza przekłada się na lepsze zapamiętanie szczegółów, a co za tym idzie wyniesienie z książki większej liczby przydatnych informacji. Poza tym Dale Carnegie zachęcał do możliwie częstego stosowania wiedzy w praktyce.

Drzewo zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com